Haber

Papa Francis, Göçmen Teknesi Felaketi’ni İnsanlığın Açık Yarası Olarak Tanımladı

Katolik Kilisesi Başkanı Papa Francis, geçtiğimiz hafta İtalya açıklarında batan göçmen teknesinde 41 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yaşanan can kaybını “insanlığın açık yarası” olarak nitelendirdi ve siyasetçileri emsal olayları önlemeye davet etti.

Papa, Pazar namazından sonra Vatikan’da yaptığı konuşmada, “Birkaç gün önce Akdeniz’de yine trajik bir tekne kazası meydana geldi: 41 kişi öldü. Onlar için dua ettim” dedi.

Acı ve utançla söylemek zorundayız: Bu yılın başından bu yana yaklaşık 2 bin erkek, kadın ve çocuk Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken bu denizde öldü. Bu, insanlığımızın açık yarasıdır.”

Papa, “Dayanışma ve kardeşlik duygularıyla bu yaranın sarılması için siyasi ve diplomatik çaba gösterilmesi” çağrısında bulunarak, göçmenleri kurtarmak için çalışanların kararlılığını desteklediğini de vurguladı.

Ekim 2022’de İtalya’da iktidara gelen aşırı sağın önderliğindeki koalisyon hükümeti, Akdeniz’deki göçmenleri kurtarmak için çalışan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini karmaşıklaştırmaya çalışmakla suçlanıyor.

Hükümet, STK’ların kurtarma gemilerini en yakın limanları açmak yerine daha uzak limanlara yönlendirme uygulamaları nedeniyle eleştirildi.

İtalyan hükümetinin girişimiyle Avrupa Birliği, sistematik olmayan göçü önlemek için bu yaz Tunus ile bir anlaşmaya vardı.

Bu yıla kadar Orta Akdeniz hattından İtalya’ya ulaşan göçmenler Libya’dan kantarlarla yola çıkıyorlardı. Tunus bu yıl göçmenlerin en sık kalkış limanı haline geldi.

Bu yıl deniz yoluyla İtalya’ya gelen göçmen sayısı geçen yıla göre iki kattan fazla artarak 94 bine yaklaştı.

Orta Akdeniz hattını kullanarak Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 2 bine yakın göçmen hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü, Orta Akdeniz’i “dünyanın bilinen en ölümcül göç yolu” olarak tanımlıyor.

Denizde hayatını kaybedenlerin yanı sıra, bu göç yolunun eski ayağı olan Kuzey Afrika’da göçmenlere sıklıkla kötü muamele edildiğine dair haberler de var.

Papa Francis de geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada bu unsura dikkat çekmiş ve Kuzey Afrika’da göçmenlerin “lager” (toplama kampları) içinde istismar edildiğini söylemişti.

Geçtiğimiz Pazar günü Portekiz gezisinden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pope, “Göçmenleri sömürmek suçtur… Kuzey Afrika’da göçmenlerin kamplarda yaşadıkları korkunç” dedi.

Daha önce Akdeniz’in mezarlığa dönüştüğü uyarısında bulunan ve “Mare nostrum’u (bizim denizimizi) kasvetli bir ‘mare mortuum’a (ölü deniz) çevirmeyelim” diyen Papa, bu sefer de şunları söyledi:

“Akdeniz bir mezarlık ama en büyüğü değil. Kuzey Afrika’daki en büyük mezarlık.”

doganhisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu