Ekonomi

ABD, füzyon enerjisinde büyük bilimsel atılımı duyurdu

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm, sınırsız ve saf füzyon gücünün geliştirilmesinde büyük bir bilimsel atılım gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Granholm, Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda bilim adamları tarafından füzyon gücünün keşfi üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

Ulusal Ateşleme Tesisindeki bilim adamlarının füzyon ateşlemesini başardıklarını belirten Granholm, bunun füzyon reaksiyonlarından süreci başlatmak için kullanılan güçten daha fazla güç ürettiğini belirtti.

Granholm, söz konusu deneyin dünyanın rastgele bir yerindeki bir laboratuvarda ilk kez gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Bu, 21. yüzyılın en etkileyici bilimsel başarılarından biri.” değerlendirmesini yaptı.

Araştırmacıların 60 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştıklarını anlatan Granholm, bu bilimsel başarının güvenli, emniyetli ve etkili bir nükleer caydırıcılığın sürdürülmesi için yeni bir alan açarak ulusal güvenliği güçlendirdiğini söyledi.

Granholm, “Ateşleme, yalnızca yıldızlarda ve güneşte bulunan belirli koşulları ilk kez kopyalamamıza izin veriyor.” Dedi. söz konusu.

Temiz enerji üretiminde kullanılabilir.

Bu “dönüm noktasının” ABD’yi sıfır karbon füzyon enerjisi olasılığına bir adım daha yaklaştırdığını anlatan Granholm, füzyon enerjisinin temiz enerji üretimi, ulaşım yakıtları ve ağır sanayiyi güçlendirmede kullanılabileceğini söyledi.

Granholm, “Bugün dünyaya Amerika’nın büyük bir bilimsel atılım yaptığını söylüyoruz” dedi. dedi.

Ulusal laboratuvarlara ve temel araştırmalara yaptıkları yatırımlara dikkat çeken Granholm, “kısmen füzyon gücünden güç alan bir gelecek” için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Söz konusu başarının daha da fazla keşfi tetikleyeceğine işaret eden Granholm, füzyon icadının tarih kitaplarına geçeceğini kaydetti.

füzyon nedir?

ABD Güç Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada füzyonun, iki hafif çekirdeğin birleşerek daha ağır tek bir çekirdek oluşturma ve büyük miktarda güç açığa çıkarma işlemi olduğu belirtildi.

Açıklamada, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın deneyinin nesneye 2,05 megajul güç vererek füzyon eşiğini aşarak 3,15 megajul füzyon güç çıkışı sağladığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu