Haber

537 yıllık Hatuniye Camii restore edildi

Osmanlı Padişahı II. Bayezid’in annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılan Hatuniye Mescidi, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. ‘Meydan Camii’ olarak da bilinen kesme taş mimarisine sahip tarihi yapı, yaklaşık 1 yıl sürecek restorasyon çalışmasının ardından yeniden ibadete açılacak.

Şehir merkezinde bulunan Hatuniye Camii, Osmanlı padişahlarından II. Bayezid’in annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılmıştır. Cami Meydan Mahallesi’nde geniş bir alan üzerinde yer alan cami, halk arasında ‘Meydan Camii’ olarak da biliniyor. Kesme taştan inşa edilen Hatuniye Camii tek minareli ve son cemaat yeri 6 sütundan oluşan 5 kubbelidir. Hatuniye Camii’nin Selçuklu sarkıtlarıyla kaplı mermer portali ve kündekari tekniğinde yapılmış ahşap kapı kanatları dikkat çekmektedir. Ayrıca şadırvana su sağlayan tarihi su seviyesi de caminin bahçesinde yer almaktadır. İbadete kapatılan tarihi cami, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarıldı.

‘GÜZELLİK BİLE BİLE OLACAK’

Tarihi camideki onarımın 1 yıl içinde tamamlanacağını belirten AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Hatuniye Mescidi’nin onarımına başlandı. Orjinal onarımı yapılacak. Bu cami Gülbahar Hatun adına yapılmış bir cami. Sultan II. Bayezid’in annesi Sultan hanımlarımız adına yaptırılan camilerdendir Hanım sultanların ismine yakışır şekilde çok ince işçilikli, adeta iğne oyası mermer taş kapımız vardır. Camimizin onarımı tamamlandığında buranın güzelliği ortaya çıkacak.Caminin içinde ve dışında büyük bir onarım yapılacak.Daha sonra caminin içine beton imaretler yapılmış,yağlı boya “Caminin tamamı kazınacak” . Aslına uygun olarak restore edilecektir. Cami dışında yıpranan kısımlar tamir edilerek temizlenecek. Camimizin minaresindeki taşlarda aşınmalar mevcuttur. Onarımın tamamlanmasıyla birlikte eser eski günlerine kavuşacak. Toplam onarım bedeli 8,5 milyon lira olarak hesaplandı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu